2010. május 9., vasárnap

Várja a gyerekeket a Mátyás király játszóudvar

A Kultúrkúria kertjében épülő különleges játszótérről sokan hallottak már, de aki nem találkozott még a nagyméretű fatáblára festett látványtervével, az valószínűleg nehezen tudja elképzelni milyen is lesz ez a több ütemben elkészülő tematikus játszótér, melynek első részét április végén vehetik birtokba a gyerekek.
Tematikus, mert Mátyás királyunkat történeti, mítikus és mesei közegben ismerhetik meg a gyerekek, akik – a felnőttekkel együtt – a szobrok, játszóeszközök, kulisszák által megidézett kenyérmezei csata kellős közepén, a kolozsvári bíró udvarán, vagy a pálos atyák szentélyében érezhetik majd magukat.
A játszóudvar tartalmában hat önálló egységre tagolódik. A fogadóépület a pesthidegkúti Zsíroshegyi út mentén található Szentkút épületét idéző ivókút, ahol Mátyás király kínál friss vizet a szomjazónak. Az emeletről csúszda vezet a homokba. A fogadóépülettől jobbra – kis liget közepén – négy pálos atya tartja a csillagos ég boltozatát, melynek nyílásai csillagjegyek formáit kiadva varázslatos fényhatást hoznak létre. Középen ügyességi, képességfejlesztő játék található.
A bejárattól balra Mátyás királyt és fényes kíséretét láthatjuk, ahogy lovaikon a kalmárlelkű Friderik királyhoz vonulnak, hogy a Magyar Szent Koronát 80.000 ezer aranyforintért tőle visszavegyék. A királyt, lovasokat ábrázoló festett tábla előtt elevenedik meg a menet. Mi is tagjai lehetünk a főméltóságoknak, csak fel kell szállnunk az egyik rönkhinta-nyeregbe. Nemzetünk áldozatvállalásának állít emléket a rönklabirintus közepén oszlopokra helyezett Korona nagyméretű mása. A játékos feladatokkal szegélyezett utak az igazság rögös ösvényét jelenítik meg.
A negyedik színhely Kolozsvár, ott is a hatalmával visszaélő bíró portája. Udvarába Kolozsvárt és városkapuját megidéző, támfalként is szolgáló, festett kulisszán át juthatunk. Fogócskázásra, bújócskázásra kiválóan alkalmas e hely, ahol a spalettás ablakok szerepjátékokra adnak lehetőséget. A kolozsvári bíró portáján rönkökből rakott „Itt járt Mátyás király” mászóka mellett több ügyességi, egyensúlyozást fejlesztő játszószer található, de kiemelkedik az egyik fő motívum, a mókuskerék, melynek végnélküli forgását a nagyobbacskák számára készült mászófal hátoldalára festett bíró árgus szemekkel figyeli. A mókuskerék rúdját tartó hajdú félszobra is ezt erősíti: erőszakkal érvényesül itt az akarat. A bíró udvarának végében Mátyás király kétszeres méretű mellszobrának karjai mérleghintaként működnek: fenségesen tesz igazságot, világosságot hozva közénk.
Az ötödik színhely a kenyérmezei sík, ahol elszántan néz farkasszemet az elbizakodott Ali bég serege a lelkes magyar vitézekkel. A drótkötélpálya azt a jelenetet idézi, mikor Kinizsi Pál felmentő serege élén a janicsárok közé vágtat egyszerre két karddal küldve a másvilágra a törököket. A kenyérmezei síkon található még három ügyességi játék: egy ferde tengelyen forgó janicsáron, egy rugón mozgó szpáhi-n próbálhatják ki magukat a küzdeni vágyó gyerekek. A harmadik egy tengelye körül elforgatható katonákat ábrázoló hengerszobor, a keresztirányú vágások miatt azonban testrészeik összekeveredtek, ezeket a megfelelő helyre kell forgatni.
A játszóudvar utolsó és egyben legmagasabb pontján elhelyezkedő „stációja” a Mátyás király barlang és homokozó. Egy szlovén legenda meséli, hogy Mátyás király a hegy gyomrában alszik egy vasasztal mögött, az asztalon kenyér, kupában bor. Csak akkor ébred fel, ha már nagyon sokan imádkoznak érte és óhajtják eljövetelét. Ekkor eljön fekete serege élén és elhozza a várva várt igazságot és fényt…A bejáratot nyolc feketesereg-béli páncélos vitéz őrzi. Mátyás oroszlános asztalán négy beépített homokozó formával játszhatnak a kicsik: kosfej, bak, mérleg és rák, továbbá egy forgatható serleggel. Az asztal mögött Mátyás életnagyságú trónoló, alvó szobra, mögötte festett baldachin. Mellette a történelmi Magyarországot ábrázoló képességfejlesztő játék.
Mindennek a megvalósításához persze még sok idő, pénz és munka szükséges. A II. kerületi Önkormányzat idén újabb 5 millió forintot áldoz arra, hogy a maga nemében páratlan játszótér közelebb kerüljön a megvalósuláshoz. Az ünnepélyes megnyitó éppen lapunk megjelenésekor, 2009. április 30-án lesz 11.00 órakor. Azokat a kisgyermekes családokat is, akikhez az átadás híre későn jut el, arra bíztatjuk, hogy menjenek el, tegyék próbára magukat és ezt a különleges, új hidegkúti játszóteret.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.